Bara två kvinnor i lönetoppen
Bara två av tio av regeringens högst betalda myndighetschefer är kvinnor. Försäkringskassans generaldirektör Dan Eliasson fortsätter att toppa löneligan bland statens myndighetschefer.
Det här är en gammal artikel. En artikel med aktuella uppgifter finns högst upp i denna lista.
Försäkringskassans generaldirektör Dan Eliasson ökade sin lön med 3 000 kronor och har nu en månadslön på 147 000 kronor. Han var löneledande i myndighetsvärlden även i den förra lönerevisionen, då han lämnat Migrationsverket för Försäkringskassan.
Ett annat förhållande som är sig likt är att det är män som drar in de största summorna. Åtta av de tio bäst betalda myndighetscheferna är män. Förutom Dan Eliasson gäller det toppcheferna i Trafikverket, Rikspolisstyrelsen, Försvarsmakten, Skatteverket, Migrationsverket, Finansinspektionen samt Post- och telestyrelsen.
De två kvinnor som tar sig in på tio i topp-listan är precis som tidigare Arbetsförmedlingens Angeles Bermudez-Svankvist och Ann-Catrine Zetterdahl på Sjöfartsverket.
Vid förra revisionen fanns tre kvinnor på topp tio-listan. Karolinska institutets Harriet Wallberg-Henriksson fanns på sjätte plats, hennes tjänst har nu övertagits av en man, Anders Hamsten, som får plats åtta på tio i topp-listan med 126 000 kronor i månadslön.
Av de 20 lägst betalda myndighetscheferna är 12 kvinnor och 8 män. Det rör sig främst om
museer, konstnärliga högskolor eller andra kultur- och medieinstitutioner.
Av de 196 myndigheter som Publikt fått löneuppgifter om styrs 92 av en kvinna och 104 av en man.
En som har anledning att vara nöjd är Bolagsverkets generaldirektör Annika Bränström, som fick ett påslag på 7,9 procent.
– Ja, jag blev jätteglad! Jag har fått ett rejält lönelyft.
Hur blev det så? Är du en bra löneförhandlare?
– Nej, jag önskar kanske att det var så, men det var ingen som helst diskussion. Motiveringen från departementet var att de tyckte att jag gör ett bra jobb, både i Bolagsverket och som ordförande för e-delegationen. Jag fick också information om att jag har varit lite lönemässigt felplacerad i förhållande till andra på jämförbara poster.
De tio bäst betalade myndighetscheferna
Försäkringskassan: Dan Eliasson 147 000
Arbetsförmedlingen: Angeles Bermudez-Svankvist 142 400
Trafikverket: Gunnar Malm 142 000
Rikspolisstyrelsen: Bengt Svenson 137 000
Försvarsmakten: Sverker Göranson 135 800
Skatteverket: Ingemar Hansson 130 000
Sjöfartsverket: Ann-Cathrine Zetterdahl 129 000
Migrationsverket: Anders Danielsson 128 200
Finansinspektionen: Martin Andersson 126 000
Karolinska institutet: Anders Hamsten 126 000
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.