Annons:
Avtalsrörelsen
Nyhet
AVPeter NordeboTyck till!

Strejkhot på spåren undanröjt

Strejken inom spårtrafiken som skulle brutit ut i dag blåstes av på torsdagseftermiddagen sedan Seko och Almega kommit överens om ett nytt avtal.

Seko och Almega kom i direkta förhandlingar överens om ett nytt treårigt avtal på spårtrafikområdet i går. Därmed drog Seko tillbaka sitt strejkvarsel.

”Det är en seger för rättvisan. Vi får nu den låglönesatsning som vi krävt och andra plusvärden som är viktiga för våra medlemmar på detta område”, skriver Sekos förbundsordförande Valle Karlsson i ett pressmeddelande.

Enligt Valle Karlsson har förhandlingarna med Almega drivits i en konstruktiv ton.

Avtalet innebär enligt Seko att medlemmarna får samma löneökningar som andra fått på arbetsmarknaden. Uppgörelsen innehåller också en låglönesatsning. Låglönesatsningen innebär att arbetsgivarna ska bidra med procentuellt sett mer till lönepotten för anställda med löner under 24 000 kronor i månaden. 

”Sammantaget är detta en väldigt bra uppgörelse för våra medlemmar som förutom en låglönesatsning innehåller viktiga förbättringar i övriga villkor”, skriver Valle Karlsson.

Avtalet berör cirka 10 000 medlemmar.

Bli den första att tycka till!