Visst vore det bra för Sverige om fler kunde jobba längre. Men det kräver politiska krafttag för ett mer hållbart arbetsliv – och förändrade attityder.
– Vår chef var otroligt charmig, duktig och bra på att prata, berättar Katrin. Men efter tre veckor på det nya jobbet kom första utskällningen. Hon hade lagt ett papper på chefens bord.
Johanna ger ett tryggt och självsäkert intryck. Hon uttrycker sig välformulerat och eftertänksamt. Det är först när jag nämner hennes förra chefs namn som hon tappar taget om sin berättelse och måste hämta sig en stund. Men det har varit värre.
Gert Ohlin är konsult och senior partner i företaget Sustainable Performance – samt ny medarbetare i Publikt. Han ger råd om hur medarbetare och chefer kan skapa ett gott klimat på jobbet och säkra ett hållbart arbetsliv.
Stora stjärnor inom musiken får ofta mest ovationer för låtar de gjorde för 25 år sedan, noterar Alexander Armiento. Tänk om det var så för oss med vanliga jobb.
Jämn könsfördelning och representativitet är ett måste för att nå jämställdhet, även för ST inom Arbetsförmedlingen. Det skriver tre ST-medlemmar i en debatt om förtroendeposter i avdelningen.
Regeringen tagit fram en handlingsplan för ett långsiktigt och målmedvetet arbetsmiljöarbete de kommande fem åren, skriver arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M).