Stefan Carlsson, landshövding i Kalmar län och tidigare vd i Apoteket, föreslog före sommaren att tio myndigheter på hälsoområdet skulle läggas ned, liksom föreningen Handikappinstitutet och det statliga bolaget Apotekens service AB. I deras ställe skulle fyra nya myndigheter komma: för tillsyn, kunskapsutveckling, IT/infrastruktur och analys.

Det förslaget är nu ute på remiss. Men samtidigt förbereder regeringen en ny tillsynsmyndighet, med betydligt smalare verksamhet än den Stefan Carlsson föreslagit. Man har beslutat om direktiv till en utredare som ska bryta ut Socialstyrelsens tillsynsverksamhet till en egen myndighet med start 1 juni nästa år.

Dessutom har regeringen skickat ut sitt eget förslag till infrastrukturmyndighet på remiss, även den med mindre omfattning än vad Stefan Carlsson tänkt sig. I regeringens tappning ska den nya myndigheten, Inframed, till en början enbart ta över den verksamhet som bolaget Apotekens service AB sköter i dag.

Utredaren Stefan Carlsson är positiv till förslaget om infrastrukturmyndighet.

– Det här är en dellösning på vägen till det jag föreslog.

Däremot är han tveksam till att dela upp resten av hans förslag.

– Risken att man i stället för att banta från elva till fyra myndigheter ökar antalet till tretton. Och myndigheterna blir sårbara när man skalar av så mycket – Socialstyrelsen består till kanske femtio procent av tillsyn.

Om Apotekens service AB ombildas blir det första gången ett bolag görs om till myndighet.

För båda de nya myndigheterna föreslås att administrationen ska hanteras av nybildade Statens servicecenter.