Hon granskar alla fiffiga företagsnamn
Namn: Christina Melander Ålder: 27 år Bostad: Villa på Alnö i Sundsvalls kommun Familj: Sambo och son på 1 år och
9 månader. Tre bonusbarn Yrke och arbetsplats: Handläggare på Bolagsverket i Sundsvall Månadslön: 23 800 kronor
Arbetsuppgifter:Bolagsverket har flera uppgifter, exempelvis att registrera företag och föreningar. Jag är handläggare och firmabedömare, vilket innebär att jag prövar och beslutar vad ett företag får heta eller inte heta. Jag granskar namnförslagen mot flera olika register och kollar att de inte krockar med andra företagsnamn, släktnamn eller varumärken.
Det vanligaste misstaget kunderna gör är att de vill heta vad de gör. Det kan vara att man vill heta Cykelverkstaden, men det är något som alla måste få heta eftersom det mer är en verksamhetsbeskrivning än ett namn. I sådana fall för vi en dialog med kunden och tipsar om att lägga till ett egennamn eller något annat. Men många kunder är väldigt fyndiga. Det finns exempelvis ett grävföretag som heter Schakta i backarna. Och alldeles nyligen ville en kund som skulle sälja baguetter och sallader heta Sim sallad bim.
—•l•—
Fritid:Mycket av fritiden går åt till barnen, vi har stor familj varannan vecka, och en lite mindre varannan. Dessutom har vi precis byggt nytt hus, så det är mycket pyssel med det. Det är det klassiska med lister och sådant roligt som är kvar nu på slutet.
—•l•—
Det bästa med jobbet:Det är spännande med namnfrågor och att ha kontakt med kunder. Sedan är det trevliga kolleger, och vi har möjlighet till flextid.
—•l•—
Det vill jag förändra i jobbet:Jag tycker att det vore roligt med fler morötter. Att man satte upp mål att jobba mot, med belöning när man uppnått målet.
—•l•—
Därför är jag med i ST:Jag vill ha en trygghet, veta att jag kan få hjälp om det händer något. Och här har vi bra representanter, som är väldigt engagerade. Jag är väldigt nöjd med att jag är med i facket.
—•l•—
Viktigaste frågan för facket:Jag tycker att det är viktigt att de finns tillgängliga så att man kan få hjälp när man behöver det. Och det är också bra att någon bevakar arbetstagarnas intresse, inte minst vid förändringar.