Annons:

Bild: Casper Hedberg

Stora neddragningar väntar på Lantmäteriet

LANTMÄTERIET2025-10-16

Lantmäteriet behöver minska personalen med 160 personer inom verksamhetsområdet fastighetsbildning, bedömer myndighetens ledning. ”En chock att det är så många”, säger STs avdelningsordförande Jeanette Norman.

I ett pressmeddelande skriver Lantmäteriet att lågkonjunkturen medfört att antalet ärenden inom fastighetsbildning minskat med 25 procent. Och eftersom den delen av verksamheten är avgiftsfinansierad innebär det minskade intäkter.

”Vi har hittills klarat oss genom att omfördela medarbetare till andra uppgifter. Men vi är nu i ett läge där dessa åtgärder tyvärr inte är tillräckliga, och vi måste förbereda för en minskning av personalstyrkan”, kommenterar Arwid Dahlberg, chef för verksamhetsområdet fastighetsbildning, beskedet.

Jeanette Norman, avdelningsordförande för ST inom Lantmäteriet, konstaterar att både fack och medarbetare varit medvetna om situationen.

– Ärendeinflödet har minskat ända sedan kriget i Ukraina började 2022. Vi påverkas också av minskat bostadsbyggande, tullar och lågkonjunktur. Medarbetare har ställt frågor till oss, de ser att ärendekön minskat och har varit oroliga, säger hon.

Redan förra året fanns en överkapacitet. Men då fanns andra arbetsuppgifter att utföra, bland annat det manuella arbete med utlämnande av allmänna handlingar som blev nödvändigt då myndigheten stängde ned ett antal digitala tjänster sedan säkerhetsbrister avslöjats.

– Men nu är vi vid en brytpunkt där även ärendemängden inom granskningen har minskat, och då blir det kännbart. Det är beklagligt och olyckligt att våra medlemmar drabbas av detta, säger Jeanette Norman.

Hon är inte överraskad av beskedet om neddragningar, men däremot av omfattningen. Fastighetsbildningen har i dag omkring 950 anställda. Om 160 tjänster försvinner innebär det en nedskärning med 18 procent.

– Vi var inte beredda på att det skulle vara så många tjänster. Det var en liten chock för oss.

Nedskärningar inom fastighetsbildningen kan också få följdverkningar inom andra delar av verksamheten, påpekar Jeanette Norman, eftersom fastighetsbildningen exempelvis bidrar till att finansiera overheadkostnader.

På torsdagsmorgonen höll ST-avdelningen ett digitalt medlemsmöte med flera hundra deltagare.

– Det är mycket oro. Man undrar om man själv blir drabbad och hur lång uppsägningstid man har, säger Jeanette Norman.

Än så länge finns dock inga svar på den typen av frågor. De besked som hittills lämnats gäller den beräknade övertaligheten. Nästa steg är en partsgemensam riskanalys, följt av beslut av generaldirektören och därefter förhandlingar om möjliga omplaceringar. Först därefter sker en indelning i turordningskretsar och skarpa förhandlingar om uppsägningar.

– Det är lätt att tankarna springer i väg och att det känns som att man redan är uppsagd, men detta kommer att ta tid. Man behöver ta det steg för steg. Det finns ingen tidsplan än, och vi vet inte hur många som slutligen blir berörda, säger Jeanette Norman.

Verksamhetsområdeschefen Arwid Dahlberg säger till Publikt att han förstår att beskedet tas emot med förvåning och oro.

– Vi vill vara öppna och transparenta och göra allt för att genomföra processen så snabbt och så bra som möjligt. Nästa steg är omställning och utredning av omplaceringsmöjligheter. Men med tanke på storleken på övertaligheten kan vi inte utesluta att vissa kommer att få sluta på Lantmäteriet, säger han.

Arwid Dahlberg utesluter inte heller att kontor kan behöva stängas. Myndigheten har i dag 50 kontor, varav 49 med fastighetsbildning.

– Det är inget vi har i vår plan i dag, men jag kan inte utesluta stängningar.

Hade ni kunnat göra något annorlunda för att slippa stora nedskärningar?

– Historiskt sett har vi haft stor efterfrågan och svårt att försörja med lantmätarkompetens. Så vi valde medvetet att behålla personal när lågkonjunkturen kom. Men lågkonjunkturen bet sig fast på ett sätt som ingen kunde förutse, och nu när vi ser att inflödet 2026 blir lägre än vi räknat med måste vi agera, säger Arwid Dahlberg.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.

ÄMNEN:

Lantmäteriet