Annons:

Bild: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Ny polisutbildning föreslås i Uppsala

POLISEN2025-09-02

I en rapport till regeringen föreslår Polisen att Uppsala universitet ska få i uppdrag att etablera en ny polisutbildning. ”Läget är viktigt eftersom en stor del av vår polistillväxt ska ske i region Stockholm”, betonar rikspolischefen Petra Lundh.

Polismyndigheten har på regeringens uppdrag undersökt möjligheterna att öka antalet platser vid polisutbildningen, för att nå regeringens mål om fler poliser. I den redovisning som nu lämnats till regeringen föreslår Polismyndigheten att Uppsala universitet får i uppdrag att etablera polisutbildning.

”Uppsala universitet är ett välrenommerat lärosäte i en uppskattad studentstad. Vi tror att de har goda förutsättningar att bedriva en riktigt bra utbildning. Dessutom är läget viktigt eftersom en stor del av vår polistillväxt ska ske i region Stockholm”, understryker rikspolischefen Petra Lundh i ett pressmeddelande.

Myndighetens bedömning är att de fem lärosäten som redan i dag bedriver polisutbildning visserligen kan utöka utbildningsplatserna i viss utsträckning, men inte tillräckligt för att svara mot den önskade polistillväxten. Därför behövs det fler utbildningsplatser i Mellansverige, för att på ett effektivt sätt utöka nyrekryteringen.

Befintliga lärosäten med polisutbildning är Malmö universitet, Linnéuniversitetet, Högskolan i Borås, Södertörns högskola och Umeå universitet. Mest attraktiva är utbildningsplatserna vid Högskolan i Borås och vid Södertörns högskola, där antalet platser inte motsvarar efterfrågan.

Under utredningen har Högskolan Dalarna, Högskolan i Gävle, Linköpings universitet, Mälardalens universitet, Stockholms universitet, Uppsala universitet och Örebro universitet deltagit i diskussioner om att etablera en ny polisutbildning.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.