Annons:

CSN begär högre anslag – varnar för köer

CENTRALA STUDIESTÖDSNÄMNDEN2026-03-11

I sitt budgetunderlag begär Centrala studiestödsnämnden 209,8 miljoner kronor i extra medel till nästa år. Pengarna behövs bland annat för att undvika ökade väntetider för besked om omställningsstudiestöd samt för att stärka myndighetens säkerhetsarbete. ”Vi bedömer att handläggningstiderna kommer att börja öka igen”, skriver Annika Fahlander, chef för utbetalningsavdelningen i en kommentar till Publikt.

När omställningsstudiestödet infördes var intresset stort och handläggningstiderna långa. Den som hoppades få ekonomiskt stöd för att vidareutbilda sig inom sitt yrke eller lära sig ett nytt fick vänta länge på besked.

Sedan dess har Centrala studiestödsnämnden, CSN, fått bukt med problemet, men resursbrist gör att myndigheten ser en risk för att handläggningstiderna återigen kan öka. Därför äskar CSN i sitt budgetunderlag 30 miljoner kronor extra i anslag per år under perioden 2027 till 2029 för administration av stödet.

”Under 2024 och 2025 har vi haft tillräckligt med medel för att kunna komma ikapp med vår handläggning, vilket lett till att de flesta som söker stödet i god tid nu också får besked i tid för sin studiestart. Framåt har vi inte de extra medel vi haft under senare år, vilket gör att vi bedömer att handläggningstiderna kommer att börja öka igen, när vi har minskat vår resurs till den nivå vi nu har budgetmedel för”, skriver Annika Fahlander, avdelningschef för utbetalningsavdelningen vid CSN, i en kommentar till Publikt.

Det osäkra omvärldsläget och ökade cyberhot ställer högre krav på myndighetens säkerhetsarbete. För det ber myndigheten om 65 miljoner kronor extra per år under perioden 2027 till 2029. ”Om CSN inte erhåller medel kommer det finnas en risk för att myndigheten inte kan bygga upp sin förmåga att säkerställa en robust verksamhet, beredskap och kontinuitetshantering”, skriver myndigheten i sitt budgetunderlag.

CSN ser också ett behov av ökade anslag för att komma till rätta med ”den eftersatta digitaliseringen”. Det handlar om 50,7 miljoner extra nästa år, 65,5 miljoner kronor 2028 och 68,8 miljoner kronor året därpå.

Sammanlagt begär CSN 209,8 miljoner kronor i ökat förvaltningsanslag till nästa år. För 2028 vill myndigheten se en ökning med 217,4 miljoner kronor och för 2029 en ökning med 227,4 miljoner kronor. Förutom omställningsstöd, säkerhet och digitalisering äskar CSN även extra medel för att hantera betald polisutbildning, bankavgifter, handläggning kopplad till en förändrad migrationspolitik samt arbete med att motverka brott mot välfärdssystemet.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.