Annons:

Hot om skottlossning på förmedling

ARBETSFÖRMEDLINGEN2010-03-02

En arbetssökande ska vid lunchtid i dag ha hotat att skjuta flera personer då han inte erbjöds något jobb vid ett besök på Arbetsförmedlingen i Örebro.

Det var runt klockan tolv som mannen besökte Arbetsförmedlingen i Örebro. När han inte erbjöds något arbete ska han ha hotat att skjuta flera personer, inklusive sig själv. Det rapporterar Nerikes Allehandas nätupplaga.

Det muntliga hotet ska ha riktats till en anställd på förmedlingen. Mannen, som inte uppges ha haft något skjutvapen med sig, hann lämna lokalerna innan polisen hann fram. Men hans namn och adress fanns i Arbetsförmedlingens register, och enligt tidningen har polisen haft kontakt med mannen per telefon.

Arbetsförmedlingen i Örebro valde efter händelsen att stänga för resten av dagen, uppger länsarbetsdirektör Annika Lyttbacka för Nerikes Allehanda. Sannolikt är förmedlingen öppen som vanligt igen i morgon.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.

Typ
Vet du mer om det ämne som artikeln handlar om, eller om du har tips till redaktionen i något annat ämne, kan du lämna ditt tips här. Du kan också skicka ett mejl till redaktionen.
Om du anser att artikeln innehåller fel, beskriv här vad dessa fel består i. Du kan också skicka ett mejl till redaktionen.

Om du vill debattera det ämne artikeln handlar om, kan du skicka in en debattartikel till Publikt för publicering under vinjetten Debatt. Publikt publicerar inte anonyma debattinlägg, du måste därför alltid ange ditt namn och dina kontaktuppgifter. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta och redigera insända debattartiklar. Skicka ditt inlägg som ett Worddokument på mejl till redaktionen.

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.
CAPTCHA