Annons:

Bild: Casper Hedberg

Stökigt på Arbetsförmedlingen efter omorganisation

ARBETSFÖRMEDLINGEN2026-03-11

Den 1 mars sjösattes Arbetsförmedlingens nya omorganisation. Anställda har varit oroliga inför förändringen – som kantats av problem och barnsjukdomar. STs avdelningsordförande Åsa Johansson har förståelse för oron, och menar att grundproblemet är bristande resurser.

Vid årsskiftet lanserades det första steget i Arbetsförmedlingens omorganisation. Då inrättades bland annat det nya verksamhetsområdet korrekta utbetalningar, där myndighetens kontrollverksamhet samlats.

Den 1 mars sjösattes nästa förändring. Som Publikt tidigare rapporterat delas myndighetens förmedlingsverksamhet nu in i två nya verksamhetsområden: inledande stöd och samordnat stöd. Medan inledande stöd ansvarar för arbetssökande som har relativt goda möjligheter att få jobb, ska samordnat stöd arbeta med dem som befinner sig längre från arbetsmarknaden.

Enligt Stefan Popovic, chef för avdelningen Stöd och matchning, har myndigheten räknat med att det kan uppstå en del problem i samband med omorganisationen.

– Det här är en väldigt stor förändring och det är mycket data som flyttas mellan verksamhetsområdena. När man gör sådant är det inte ovanligt att det blir en del avvikelser, säger han.

Vid en sådan omflyttning hamnade en stor mängd ärenden fel. Värst drabbad blev just Stefan Popovics avdelning stöd och matchning, som belastades med tusentals ärenden som skulle ha hamnat hos andra avdelningar.

En konsekvens av det blev långa telefonköer. Initialt fick personalen avlastning från en annan avdelning, tills problemet var löst efter två tre–dagar.

Den första veckan var intensiv, konstaterar Stefan Popovic.

– Bortsett från teknikproblem är det ju medarbetare från olika delar av organisationen som ska jobba ihop i nya arbetssätt. Det finns behov av inkörning och det är sådant som vi ska jobba med framöver, säger han.

Han beklagar att medarbetare har drabbats av problemen och att det varit svårt att nå avdelningen.

Publikt har fått signaler om hög arbetsbelastning och oro bland anställda på avdelningen för stöd och matchning. Stefan Popovic framhåller betydelsen av ledarskap i omorganisationen.

– Chefer som möter medarbetarna varje dag ska vara tydliga, kommunicera samordnat och finnas tillgängliga. Där har det funnits god återkoppling. Vi jobbar nära för att fånga upp vilka utmaningar som finns, i bra dialog med fack och skyddsorganisation.

Dessutom pågår omfattande rekryteringar, berättar Stefan Popovic. I dag jobbar 700 personer på avdelningen. Ytterligare 400 ska anställas.

– Det är ett stort tillskott. Därför är det också alldeles för tidigt att dra några slutsatser om den nya organisationen efter första veckan. Vi behöver jobba systematiskt och metodiskt med de här frågorna, säger Stefan Popovic.

Åsa Johansson, avdelningsordförande för ST inom Arbetsförmedlingen, välkomnar nyrekryteringarna. Hon konstaterar att det funnits oro bland anställda inför omorganisationen – och att det är förståeligt i stora förändringar. Verksamheten har också varit underbemannad från start, tillägger hon.

Samtidigt påpekar Åsa Johansson att förmedlingsverksamheten inte fungerade felfritt före omorganisationen heller.

– Folk var stressade och överbelastade. Så grundproblematiken är kanske inte organisationen, utan resursfrågan i stort, säger Åsa hon.

I sitt budgetunderlag för 2027–2029 har Arbetsförmedlingen begärt ökade förvaltningsanslag – ytterligare 430 miljoner kronor för 2027 samt 600 respektive 591 miljoner kronor för 2028 och 2029. I år beräknas Arbetsförmedlingens förvaltningsanslag uppgå till till cirka åtta miljarder kronor.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.