Hon ger väljare vägledning
För Sara Hugosson, valhandläggare på Valmyndigheten, är det intensiva tider. Nu arbetar hon med telefonlinjen Valupplysningen, som kan ge väljare svar på frågor om när, var och hur man kan rösta. Men även när det inte är valår har hon en mängd olika arbetsuppgifter.
Hej Sara Hugosson, valhandläggare på Valmyndigheten.
Vad gör du på jobbet just nu?
– På grund av valet den 13 september är det intensiva tider på Valmyndigheten. Sedan i början av maj har jag jobbat med Valupplysningen – en telefonlinje som allmänheten kan ringa till för att fråga om när, var och hur man kan rösta. I början kommer jag själv att sitta där för att se vilka frågor som kommer. Jag har även tagit fram bemanningsschemat för linjen och pratat med kollegorna på myndigheten om hur vi ska bemöta dem som ringer. Jag höll på med detta även i senaste EU-valet. Det är roligt att prata med väljare, alla är väldigt trevliga. I år tror jag att vi kommer att få många frågor om de digitala röstkorten som införs nu, och som alla som har en digital brevlåda kommer att få. En del kommer nog att undra varför de inte fått något röstkort i den vanliga brevlådan.
Vad gör du på jobbet till vardags?
– I vanliga fall arbetar jag med stöd till partier. Mitt team tar fram information till alla som vill ställa upp i valet, för att de ska kunna göra det på lika villkor. Inför att partierna ska beställa valsedlar jobbar vi också med webbinarier för att få ut all information. Vi får många frågor, både på mejl och telefon, och jag har mycket kontakt med både stora och små partier. Jag jobbar också med handläggning, exempelvis när partier registrerar sin partibeteckning för att ingen annan ska kunna använda den. Bland mina arbetsuppgifter finns även frågor som rör lagstiftning och it-utveckling. En av de vanligaste kommentarerna jag får är: ”Vad gör ni egentligen när det inte är val?” Men vi har att göra.
Varför är du medlem i ST?
– Det är en trygghet på arbetsplatsen. Jag har tagit del av rådgivningen och deltagit på webbinarier, bland annat om sparande och digital stress. De har varit bra. Jag tycker också att ST har bra erbjudanden, med försäkringar och rabatter.