Annons:

”Det är en stor fördel att få det utrymme som vi annars inte haft”, ­säger Ulrika Wahlbäck, förtroendevald för ST, om att facket får göra egna intervjuer vid chefsrekryteringar.
Bild: Jonas Bilberg
”Det är en stor fördel att få det utrymme som vi annars inte haft”, ­säger Ulrika Wahlbäck, förtroendevald för ST, om att facket får göra egna intervjuer vid chefsrekryteringar.

Facken gör egna intervjuer med sökande till chefsjobb

SÅ GJORDE VI: KRIMINALVÅRDEN2026-05-08

När Kriminalvården rekryterar nya chefer gör fackförbunden egna intervjuer med kandidaterna. ”Jag ser flera fördelar med det här upplägget”, säger Ulrika Wahlbäck, som är förtroendevald för ST.

Det är inte ovanligt att fackligt förtroendevalda sitter med när en arbetsgivare håller anställningsintervjuer. Men inom delar av Kriminalvårdens organisation används en annan modell för fackligt inflytande vid chefsrekryteringar. Där genomför de fackliga organisationerna i stället en egen intervju med de aktuella kandidaterna för tjänsten.

Enligt Joachim Danielsson, avdelningsordförande för ST inom Kriminalvården, har det länge förekommit sådana separata intervjuer på myndigheten. Han anser att uppdelningen gör det lättare för fackförbunden att sätta fokus på de frågor som de ser som mest betydelsefulla.

– Det ger oss möjlighet att ställa alla de frågor vi anser är viktiga utifrån våra medlemmars intresse och fördjupa oss i de områdena, säger Joachim Danielsson.

I Kriminalvårdens region Mitt erbjöds facken att träffa de sökande separat när arbetsgivaren beslutade att personalorganisationerna inte skulle delta vid de andra intervjutillfällena.

– Vi ville komma bort från upplevelsen av att den sökande träffar en hel panel. Sedan har vi och personalorganisationerna oftast olika frågor vi vill ställa, och på det här sättet blir det ingen konkurrens om tid, säger regionchefen Fia Lundbäck.

Hon är nöjd med resultatet.

– Det är positivt att vi efter intervjuerna kan sätta oss ned med personalorganisationerna och stämma av svaren vi har fått. Vi belyser olika områden och kan hjälpa varandra att få en bättre bild av de kandidater vi möter, säger hon.

Även Ulrika Wahlbäck, som är regionansvarig för ST, är positiv till upplägget med uppdelade intervjuer.

– Vi har vant oss vid det här nu, och jag ser flera fördelar. I en gemensam intervju skulle jag känna mig mer bakbunden, utifrån att arbetsgivaren ställer frågorna. Det är en stor fördel att få det utrymme som vi annars inte haft, säger hon.

Det är de tre fackliga organisationer som tecknar kollektivavtal på Kriminalvården som har representanter med vid intervjuerna med chefskandidater – Seko, Saco-S och Offentliganställdas förhandlingsråd, där ST ingår.

– Vi behöver inte ha samma standardiserade formulär som arbetsgivaren, som ställer exakt samma frågor till alla sökande. Vi har alltid områden vi vill beröra, men försöker mer få det till ett informellt samtal eller ett nyfiket utfrågande, säger Ulrika Wahlbäck.

Frågorna kretsar bland annat kring arbetsmiljö och ledarskap.

– Och självklart även erfarenheter av facklig samverkan. Med tanke på läget i myndigheten ställer vi också frågor om att leda under förändring.

De sökande passar också ofta på att ställa frågor till de förtroendevalda, berättar Ulrika Wahlbäck. Det kan handla om hur arbetsmiljön ser ut eller hur samverkan mellan fack och arbetsgivare fungerar.

Efter intervjuerna sätter sig fack och arbetsgivare tillsammans ned och diskuterar kandidaterna. Oftast har de en snarlik bild, men ibland går åsikterna isär.

– I slutändan är det arbetsgivaren som beslutar om tjänstetillsättningen, men ser vi något som sticker ut påpekar vi alltid det. Det kan vara både positivt och negativt. Går arbetsgivaren vidare med en kandidat vi absolut inte vill ha kan vi påkalla en förhandling om tillsättningen. Det är väldigt ovanligt, men det har hänt, säger Ulrika Wahlbäck.