Åklagarna begär kraftiga påslag
Den pressade arbetssituationen gör att Åklagarmyndigheten begär en nivåhöjning av anslagen med 356 miljoner kronor under 2010-2012. Myndigheten vill också anställa egna civila brottsutredare.
Åklagarmyndigheten har en ”betydande obalans mellan krav och resurser”, hävdar myndigheten i det budgetunderlag som lämnats till regeringen. Arbetsbelastningen har varit så pass hög under så lång tid att arbetsmiljöriskerna är överhängande.
Myndigheten kallar de utökade resurserna konsekvensförstärkningar, som följer av att polisen ska få ökade anslag. Om det inte blir mer pengar kanske handläggningen av vissa brottstyper måste läggas åt sidan. Det är inte tillfredsställande ur rättstrygghetssynpunkt, enligt myndigheten.
Hälften av tillskottet begärs redan för nästa år, bland annat för att rätta till ärendebalansen.
Åklagarmyndigheten vill effektivisera sin verksamhet genom att på försök anställa ett tjugotal civila brottsutredare. Motiveringen är att de poliser som åklagarna utbildar ofta flyttas till andra arbetsuppgifter inom polisen. Ett problem har också varit att poliserna är emot rekrytering av civila utredare med specialistbakgrund, skriver myndigheten.
Åklagarmyndighetens anslag är i år omkring 1,1 miljarder kronor.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.