Annons:

Arbetsförmedlare kritiska mot den egna myndigheten

ARBETSFÖRMEDLINGEN2026-06-10

Nära en tredjedel av ST-medlemmarna på Arbetsförmedlingen upplever att myndigheten är otillgänglig för arbetssökande. Nästan sex av tio tycker att den lokala närvaron är otillräcklig och var fjärde upplever att de inte kan ge rätt stöd. Det framkommer i en ny rapport ST tagit fram.

Rapporten fokuserar på hur stödet till arbetssökande påverkats av myndighetens förändrade förutsättningar efter att delar av verksamheten lades ut på externa aktörer 2019.

ST har dels skickat ut en enkät till arbetssökande, dels till STs medlemmar på Arbetsförmedlingen.

Sammanställningen av svaren visar att nästan hälften av de arbetssökande tycker att det är svårt att få kontakt med Arbetsförmedlingen och mer än hälften är missnöjda med stödet de får.

När det gäller de anställda anser nästan en tredjedel av de ST-medlemmar som svarat på undersökningen att Arbetsförmedlingen är otillgänglig för de sökande. Sex av tio uppger att de tycker att den lokala närvaron är otillräcklig. ST-medlemmar som arbetade på myndigheten innan 2020 och i norra Sverige upplever i högre grad än genomsnittet att den lokala närvaron är dålig. Var fjärde ST-medlem upplever att de inte kan ge rätt stöd och 84 procent uppger att myndighetens bemanning inte är tillräcklig för att möta de behov som finns. 

I sina slutsatser föreslår ST bland annat att Arbetsförmedlingen bör reformeras så att fysiska möten alltid ska kunna erbjudas vid behov och att myndigheten behöver lokal närvaro på fler platser.

”Skälen att bygga upp den lokala närvaron är många. Bättre stöd till arbetssökande, bättre kännedom och kontakt med lokala arbetsmarknader och utvecklad samverkan med kommuner och andra viktiga lokala aktörer”, skriver ST i rapporten.

Dessutom vill förbundet att stödet ska bli mer individanpassat.

Vidare anser ST även att Arbetsförmedlingen ska få mer resurser för att kunna utveckla verksamheten. Myndigheten borde också få större handlingsutrymme att vara experter utföra sitt uppdrag, ett mandat som påverkats av politiska beslut.

”Myndighetens kompetens och kännedom om arbetsmarknaden behöver nyttjas fullt ut om den arbetsmarknadspolitiska verksamheten ska få fullt genomslag”, skriver ST.

Så genomfördes undersökningen

Undersökningen till de anställda genomfördes mellan den 17 mars och den 13 april 2026. Den skickades ut till 4 428 personer och besvarades av 1 442. Det motsvarar en svarsfrekvens om 33 procent.

Undersökningen till arbetssökande genomfördes mellan den 19 mars och den 21 april 2026. Undersökningen omfattar svar från 501 personer, där urvalet kommer från Novus slumpmässigt rekryterade Sverigepanel. För att besvara enkäten har de svarande fått besvara en screeningfråga om de är arbetssökande samt inskrivna hos Arbetsförmedlingen. Resultaten är viktade mot kön och ålder.

Källa: ST


[1] Novus hemsida. Novus Sverigepanel – ett Sverige i miniatyr. 2026.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.