Kjell Nilsson från ST inom Universitet och högskolor i talarstolen. Till höger Linda Nykvist från ST-kansliet.
Bild: Alexander Armiento
Peter Lennartsson från ST inom flygledningen, nyvald ledamot i styrelsen, i kongressens talarstol.
Bild: Alexander Armiento
Britt-Marie Lindberg och Anette Jellve från ST inom Sveriges domstolar.
Bild: Alexander Armiento
Annika Aronsson, Josefina Erikson och Kjell Nilsson från ST inom universitet och högskolor.
Bild: Alexander Armiento
Siw Millstam, Ove Lundqvist och Kent Jonsson från ST inom spårtrafiken röstar i en votering.
Bild: Alexander Armiento
Solen sken när valberedningens EvaLena Engberg från ST inom universitet och högskolor lämnade Clarion Hotell efter tre dagars kongressande.
Bild: Alexander Armiento
Josefina Erikson och Janne Backlund från ST inom universitet och högskolor, på väg hem till Uppsala.
Bild: Alexander Armiento
Thomas Fager och Lars-Erik Backström från ST inom Arbetsförmedlingen fick blommor som tack för sina insatser som ersättare i förbundsstyrelsen respektive valberedare.
Denna artikel publicerades i Publikts föregångare ST Press.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.
Riksdagen har nu klubbat igenom regeringens förslag om utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar. STs förbundsordförande Britta Lejon är starkt kritisk till beslutet. ”Lagstiftningen är så pass otydlig att det är svårt för tjänstemännen att veta när de riskerar att göra något som är fel”, säger hon.
Statens ansvarsnämnd avslår Arbetsförmedlingens begäran om att avskeda myndighetens it-direktör Krister Dackland. De skäl som Arbetsförmedlingen angett är inte tillräckligt allvarliga för ett avskedande, varken var för sig eller sammantaget, anser nämnden.
Skatteverket har tagit åt sig av tidigare kritik och förbättrat sin verksamhet för utlämning av handlingar, konstaterar Justitieombudsmannen, JO, i en ny granskning. Samtidigt finns det fortfarande mycket att göra åt handläggningstiderna, anser JO.
Besvikelsen är stor på Skansen efter neddragningarna. Många anställda är oroliga för att den kulturhistoriska kompetensen på friluftsmuseet ska försvinna.
I förra veckan meddelande regeringen att Munch-museets chef Tone Hansen blir ny chef och överintendent på Moderna museet i Stockholm. För det får hon en lön på 130 000 kronor i månaden.
Internationella doktorander är mer stressade än svenska. En förklaring kan vara Sveriges stramare migrationspolitik, menar ST. ”Det är en uttalad önskan från regeringen att vi ska ha internationella forskare på våra lärosäten”, konstaterar Alejandra Pizarro Carrasco.
Sex av tio ST-medlemmar upplever ofta arbetsrelaterad stress och varannan anser sig ha en hög eller mycket hög arbetsbelastning, visar en ny rapport från ST. ”Det är anmärkningsvärt höga siffror. En för hög arbetsbelastning leder till mer stress och också en ökad tendens att byta arbetsplats”, säger Martina Cras, utredare på ST.
Fyra anställda på Statens institutionsstyrelse, SiS, åtalsanmäls för misstänkt mutbrott sedan de låtit sig bjudas på en vistelse på spahotellet Steam Hotel i Västerås av en av myndighetens leverantörer. ”SiS tar frågan om otillbörliga förmåner på största allvar”, skriver presstjänsten i en kommentar till Publikt.
En anställd på Arbetsförmedlingen köpte kläder – ullsockor, gummistövlar, löparskor och mycket annat – för myndighetens pengar. Totalt kostade kläderna nästan 20 000 kronor. Arbetsförmedlaren riskerar nu avsked.
Arbetsförmedlingen gjorde sig skyldig till diskriminering när myndigheten inte erbjöd en kvinna med funktionsnedsättning att få komma på fysiska möten, anser Diskrimineringsombudsmannen, DO. Därför begär DO nu att Arbetsförmedlingen ska betala diskrimineringsersättning.
Diskrimineringsombudsmannen, DO, får i uppdrag att stötta myndigheter i arbetet med att förebygga etnisk diskriminering. ”Vi behöver säkerställa att etnisk diskriminering aldrig förekommer i våra myndigheters arbete”, understryker jämställdhetsminister Nina Larsson.
Regeringen drar tillbaka förslaget om att tillfälligt sänka straffbarhetsåldern till 13 år. Enligt justitieminister Gunnar Strömmer är skälet att förslaget inte bedöms få tillräckligt stöd i riksdagen.
Nära en tredjedel av ST-medlemmarna på Arbetsförmedlingen upplever att myndigheten är otillgänglig för arbetssökande, enligt en ny rapport från förbundet. Nästan sex av tio tycker att den lokala närvaron är otillräcklig och var fjärde upplever att de inte kan ge rätt stöd.
Sida kan flytta tillbaka till Stockholms innerstad. Efter fyra år i Rissne överväger myndigheten nu att söka nya lokaler, och regeringen har godkänt myndighetens begäran om att få möjlighet att flytta till huvudstadens centrala delar.
Arbetet med att genomföra lönetransparensdirektivet ska återupptas, enligt ett nytt regeringsuppdrag till Diskrimineringsombudsmannen, DO. ”Vi ska förbereda så långt som det går, sett till att det inte finns någon lagstiftning”, säger Samuel Engblom, stabschef på DO.
Personuppgifter från 1,5 miljoner arbetssökande användes för att testa AI-verktyg utan fullgoda säkerhetsrutiner, visar internutredningen av Arbetsförmedlingens it-direktör Krister Dackland. Myndigheten bekräftar att en kinesisk språkmodell testats, men svarar inte på vilken data den haft tillgång till. Utredningen slår också fast att it-direktören agerat olämpligt även vad gäller rekryteringar, hantering av tjänsteresor och marknadsföring av leverantörer.
Transportstyrelsen, Statens haverikommission och Statens väg- och transportforskningsinstitut har fått nya generaldirektörer. Transportstyrelsens nya generaldirektör Joel Smith får högst lön av de tre, med en månadslön på 145 000 kronor.
Den 1 juli halveras priset på månadskort i kollektivtrafiken. Roger Delin, avdelningsordförande för ST inom Stockholmståg, tror att det kommer att öka behovet av långa tåg. ”Därför vore det toppen om vi kunde få tillbaka tågvärdarna”, säger han.
Arbetsmarknadspolitiken, rättspolitiken och statstjänstemannarollen är de områden som står i fokus för ST i valrörelsen. ”Genom att bara välja tre frågor blir vi tydligare som avsändare”, säger förbundsordförande Britta Lejon.
Kriminalvården åtalsanmäler femton medarbetare för misstänkt mutbrott sedan de bjudits på spahotell och julbord av en extern leverantör. Fyra anställda på Statens institutionsstyrelse lät sig också bjudas av leverantören.
Mer än två tredjedelar av de statliga arbetsgivarna har svårt att rekrytera it-kompetens, visar en ny undersökning från Arbetsgivarverket. ”Brist inom it har funnits länge inom staten, det som sticker ut är att bristen på it‑kompetens inte bara består utan också förändras”, kommenterar Kristofer Jervinge, gruppchef på Arbetsgivarverket, siffrorna.
Regeringen har beslutat om nya löner för omkring 220 myndighetschefer och andra högre tjänstemän i statsförvaltningen. Den genomsnittliga löneökningen för gruppen uppgår till knappt 3,4 procent.
Handläggningstiderna för Arbetsförmedlingens beslut i ärenden om varning och avstängning som rör bland annat aktivitetsstöd, utvecklingsersättning och etableringsersättning är långa. Därför inleder nu Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen, IAF, ett tillsynsärende.
Skillnaderna mellan höger- och vänsterväljare i synen på myndigheter har minskat under Tidöregeringen. Polariseringen har inte varit så låg på tio år, visar en ny rapport från SOM-institutet. ”Det är tveklöst positivt med mindre polariserade bedömningar”, konstaterar Sören Holmberg, seniorprofessor vid Göteborgs universitet.
EU-kommissionen kommer att fortsätta införandet av lönetransparensdirektivet enligt plan. Det framgår av ett nytt uttalande, som inte ger något stöd för den svenska regeringens förhoppningar om att direktivet ska kunna omförhandlas.
Statligt anställda jobbar allt längre upp i åldrarna. Störst andel väljer nu att gå i pension vid 67 års ålder eller senare, visar statistik från Statens tjänstepensionsverk.
Det finns brister i den långsiktiga statliga styrningen, bland annat inom finanspolitiken, konstaterar riksrevisorn i sin årsrapport. Det kan skapa problem för myndigheter. ”Där har vi på Riksrevisionen riktat stark kritik mot regeringen”, säger riksrevisor Christina Gellerbrant Hagberg.
Regeringen har fattat beslut om Sveriges första policy för molntjänster för offentlig förvaltning. I fokus står stärkt säkerhet. Bland annat ställs krav på att myndigheter snabbt ska kunna byta leverantör i en krissituation. ”Med den här policyn tar vi ett viktigt steg för att stärka säkerheten, effektiviteten och innovationen i den offentliga förvaltningens användning av molntjänster”, kommenterar civilminister Erik Slottner beslutet.
Internutredningen gällande Arbetsförmedlingens it-direktör Krister Dackland är klar, och myndigheten har i dag skickat in en begäran till Statens ansvarsnämnd om att han ska avskedas. ”Det är så pass allvarliga konsekvenser som kommit fram i utredningen”, säger Arbetsförmedlingens presschef Hans G Larsson till Publikt.