Kjell Nilsson från ST inom Universitet och högskolor i talarstolen. Till höger Linda Nykvist från ST-kansliet.
Bild: Alexander Armiento
Peter Lennartsson från ST inom flygledningen, nyvald ledamot i styrelsen, i kongressens talarstol.
Bild: Alexander Armiento
Britt-Marie Lindberg och Anette Jellve från ST inom Sveriges domstolar.
Bild: Alexander Armiento
Annika Aronsson, Josefina Erikson och Kjell Nilsson från ST inom universitet och högskolor.
Bild: Alexander Armiento
Siw Millstam, Ove Lundqvist och Kent Jonsson från ST inom spårtrafiken röstar i en votering.
Bild: Alexander Armiento
Solen sken när valberedningens EvaLena Engberg från ST inom universitet och högskolor lämnade Clarion Hotell efter tre dagars kongressande.
Bild: Alexander Armiento
Josefina Erikson och Janne Backlund från ST inom universitet och högskolor, på väg hem till Uppsala.
Bild: Alexander Armiento
Thomas Fager och Lars-Erik Backström från ST inom Arbetsförmedlingen fick blommor som tack för sina insatser som ersättare i förbundsstyrelsen respektive valberedare.
Denna artikel publicerades i Publikts föregångare ST Press.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.
Tre anställda på Arbetsförmedlingen i Västsverige har fått lön trots att de tagit tjänstledigt eller slutat på myndigheten. Nu har chefen, som missat att registrera att personerna slutat, anmälts till personalansvarsnämnden.
Det måste bli enklare för myndigheter, kommuner och regioner att dela data med varandra, anser regeringen. Ett nytt lagförslag är tänkt att leda till effektiviseringar och kostnadsbesparingar. ”Myndigheter, kommuner och regioner behöver kunna dela data mer effektivt”, menar civilminister Erik Slottner.
2025 var personalomsättningen i staten den lägsta på nästan 20 år, visar statistik från Arbetsgivarverket. En myndighet där rörligheten tydligt har minskat är Konkurrensverket. ”Förhoppningsvis betyder det att fler tycker det är roligt att vara kvar”, säger Åsa Lövström, tidigare förtroendevald i STs avdelningsstyrelse.
När pappor till barn födda 2002 och senare fick fler reserverade föräldradagar tog även kollegor som inte omfattades av reformen ut längre föräldraledighet, visar en ny rapport från IFAU.
Fackförbundet ST har företrätt en medlem som avskedats från Polismyndigheten i Arbetsdomstolen. Medlemmen förlorade jobbet efter att ha kört rattfull på fritiden. ”Sett till den praxis som finns är jag relativt säker på att det inte kommer att hålla för avsked”, säger Joakim Lindqvist, förbundsjurist på ST.
Två anställda på det statliga ungdomshemmet Johannisberg i Kalix har ertappats med att sova på arbetstid. En av dem riskerar avsked, eftersom det var fjärde gången arbetsgivaren gjorde samma upptäckt.
Regeringen skjuter upp genomförandet av det så kallade lönetransparensdirektivet till januari 2027. Det innebär att landets arbetsgivare får ytterligare ett halvår på sig att förbereda sig. ”På så sätt håller vi nere den administrativa bördan och får bästa möjliga effekt för jämställdheten”, kommenterar jämställdhetsminister Nina Larsson beslutet.
Tre statliga museer kan få högre hyra från och med i sommar. Statens fastighetsverks förslag om vad som ska ingå i den nya hyresmodellen väcker kritik. ”Det här kommer innebära kraftigt högre kostnader”, säger Nationalmuseums överintendent Patrick Amsellem till Magasin K.
I sitt budgetunderlag begär Centrala studiestödsnämnden över 200 miljoner kronor i extra anslag nästa år. Pengarna behövs enligt myndigheten bland annat för att stärka säkerhetsarbetet och för att undvika ökade väntetider för besked om omställningsstudiestöd. ”Vi bedömer att handläggningstiderna kommer att börja öka igen”, skriver Annika Fahlander, chef för utbetalningsavdelningen, i en kommentar till Publikt.
Den 1 mars sjösattes Arbetsförmedlingens nya omorganisation. Anställda har varit oroliga inför förändringen – som kantats av problem och barnsjukdomar. STs avdelningsordförande Åsa Johansson har förståelse för oron, och menar att grundproblemet är bristande resurser.
Försäkringskassan bör se över vilka verktyg som bäst lämpar sig för att utreda arbetsförmåga vid långa sjukfall, enligt Inspektionen för socialförsäkringen, ISF, som granskat användningen av aktivitetsförmågeutredningar. Enligt granskningen beställs utredningar mycket senare i sjukskrivningsperioden än vad som var tänkt från början.
SCB begär ökade anslag i sitt budgetunderlag för perioden 2027 till 2029. Totalt handlar det om knappt 80 miljoner kronor för de kommande tre åren, jämfört med vad som tidigare aviserats. Myndigheten varnar för att viktig statistik kommer att försämras eller försvinna om ytterligare medel uteblir.
Regeringen vill att den nya myndighet som ska ta över miljöprövningar från länsstyrelserna placeras i Stockholm. Det är olyckligt, anser ST. ”Risken är att länsstyrelserna blir av med arbetstillfällen och kompetens men har kvar viktiga arbetsuppgifter”, säger STs förbundsordförande Britta Lejon.
Stressen är hög på Regeringskansliet när agendan i Tidöavtalet ska genomföras före valet. Mer än hälften av personalen uppger i skattningar av den egna arbetsmiljön att arbetsbelastningen är eller kan bli en riskfaktor. ”Det är tufft nu, men det var värre i höstas. Då var det fruktansvärt”, säger Karina Åbom-Engberg, avdelningsordförande för ST inom Regeringskansliet.
Lagrådet avstyrker regeringens förslag till straffreform i sin helhet. I sitt yttrande skriver Lagrådet att lagförslagen ”brister så mycket i kvalitet att de inte har förutsättningar att bli ny lag”.
Efter bara två år lämnar Skolverkets generaldirektör Joakim Malmström sin post i förtid. Enligt honom beror beslutet bland annat på den höga arbetsbelastningen.
Riksarkivet sparar namnen på personer som begär ut allmänna handlingar via myndighetens webbplats. Uppgifterna blir dessutom sökbara. Det är oacceptabelt, skriver Justitieombudsmannen i sitt beslut.
Om Försäkringskassan inte får ökade anslag kan kärnverksamheten behöva stramas åt märkbart, enligt myndighetens budgetunderlag. STs avdelningsordförande Thomas Åding befarar att det kan leda till längre handläggningstider, längre telefonköer och sämre arbetsmiljö för de anställda.
Försäkringskassan kan bli en ”bidragspolis”, sade socialförsäkringsminister Anna Tenje när en utredning presenterade förslag för att bekämpa bidragsbrott. Det är en beskrivning som facket vänder sig mot. ”Det riskerar att förvirra bilden av vilken myndighet vi är”, säger Thomas Åding, avdelningsordförande för ST inom Försäkringskassan.
Ovissheten för Statens institutionsstyrelse, SiS, präglar det budgetunderlag myndigheten lämnat till regeringen. Trots att den slutna ungdomsvården snart kan fasas ut bedömer SiS att anslagen behöver öka kraftigt de kommande åren.
Det finns brister i a-kassornas utredningar och beslutsmotiveringar, konstaterar Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen, IAF, i en ny granskning. ”Arbetslöshetskassorna måste följa förvaltningslagens krav i varje steg av handläggningen”, framhåller Carolina Stiwenius, enhetschef för IAFs rättsenhet.
Det ska bli enklare för sjukskrivna att komma tillbaka till jobbet. Nya regler ger anställda möjlighet att under en kortare period prova på att arbeta med bibehållen sjukpenning. ”Fler möjligheter att återgå i arbete skapar trygghet för både individer och samhälle”, kommenterar arbetsmarknadsminister Johan Britz de nya reglerna.
Statskontoret har tagit fram en webbaserad utbildning om otillåten påverkan. Målgruppen är offentliganställda – som ska få fler verktyg för att hantera påverkansförsök riktade mot den offentliga förvaltningen.
Kriminalvården ska mer än fördubbla antalet platser i anstalter och häkten till totalt 19 500 år 2035. Under samma period ska antalet anställda öka med 60 procent. De anslag som regeringen aviserat bedöms räcka de närmaste åren – men flera reformer som ännu inte har tidsbestämts kommer att kräva kraftigt ökade anslag, enligt Kriminalvårdens budgetunderlag.
Två museer i Stockholm, Östasiatiska museet och Medelhavsmuseet, hotas av stängning. Orsaken är att Världskulturmuseerna räknar med kraftiga hyreshöjningar.
Jakob Granit får lämna uppdraget som generaldirektör för biståndsmyndigheten Sida. Det innebär ytterligare en stor förändring för myndighetens anställda. ”Nu gör vi bäst nytta i att finnas tillgängliga för medlemmarna”, säger Jonas Lindgren Willemark, vice avdelningsordförande för ST inom Sida.
I december kom beskedet att 33 tjänster skulle försvinna på Universitets- och högskolerådet. Nu är processen avslutad, men stämningen på myndigheten är fortfarande dålig och förtroendet för ledningen lågt, säger Anneli Schönning, ledamot i STs sektionsstyrelse.
Under två och ett halvt år låg ett omprövningsärende hos Skatteverket utan åtgärd. Handläggningen, som normalt tar upp till tre månader, kom att ta tre och ett halvt år. Det strider mot förvaltningslagens krav på skyndsamhet, konstaterar Justitieombudsmannen.
Riksrevisionen riktar kritik mot Migrationsverkets arbete med arbetstillstånd. Ett stort antal arbetstillstånd har beviljats arbetsgivare som tidigare bedömts som oseriösa – vilket enligt Riksrevisionen riskerar att göda arbetslivskriminalitet.