Annons:

Nytt hyresförslag kritiseras av museer

MUSEERNA2026-03-11

Tre statliga museer kan få högre hyra från och med i sommar. Statens fastighetsverks förslag om vad som ska ingå i den nya hyresmodellen väcker kritik. ”Det här kommer innebära kraftigt högre kostnader”, säger Nationalmuseums överintendent Patrick Amsellem till Magasin K.

Regeringen har tidigare beslutat att de fem kulturinstitutioner som i dag betalar kostnadshyra i stället ska få marknadshyra, och eventuellt även intäktsjusterad hyra. Förändringen är tänkt att genomföras 1 juli. Beslutet går i linje med förslagen i en utredning av hyresmodellen för dessa kulturinstitutioner.

De fem kulturinstitutionerna – Kungliga Operan, Dramaten, Nationalmuseum, Naturhistoriska riksmuseet och Historiska museet – har Statens fastighetsverk, SFV, som hyresvärd, och myndigheten har därför fått i uppdrag av regeringen att omförhandla hyrorna. Men den bedömning av hyran som SFV nu har lämnat får kritik av de tre statliga museerna, som vänder sig mot att SFV vill ta ut extra hyrestillägg för anpassningar av verksamheten, skriver fackförbundet Diks tidning Magasin K.

Poster som i dag ligger inom ramen för kostnadshyran kommer att betraktas som hyresgästanpassningar, enligt Nationalmuseums överintendent Patrick Amsellem.

”Detta handlar om exempelvis drift och underhåll av hissar, vitvaror, renvattenanläggningar, kylmaskin och dörrar. Dessa kostnader hamnar utanför marknadshyran. Därmed kommer museets kostnader att rusa i höjden. Det är absurt”, säger han till Magasin K.

Dagens krav på anpassning och tillgänglighet kommer att innebära ett behov av att rekrytera personal för att kunna bedriva museiverksamhet, enligt Patrick Amsellem.

Statens fastighetsverk framhåller att det finns en skillnad mellan de investeringar som ingår i en marknadshyra och de som inte gör det.

”Om de här verksamheterna kräver en anläggning eller annan åtgärd som tillhör verksamheten, inte fastigheten, då lägger vi det som ett hyrestillägg”, säger Ellinor Magnusson, fastighetsdirektör på SFV, till Magasin K.

För att den nya hyran ska kunna börja gälla 1 juli anser museimyndigheternas att de ökade kostnaderna till fullo måste täckas av en motsvarande ökning av anslaget.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.