Riksrevisionen vill se mindre kontor för myndigheter
Riksrevisionen anser att myndigheters kontorslokaler är för stora och dyra. Efter en granskning rekommenderar myndigheten en tydligare styrning mot billigare och mindre lokaler.
I en granskning av statens kontorslokaler konstaterar Riskrevisionen att svenska myndigheter i genomsnitt har en lokalyta på 22 kvadratmeter per anställd. Enligt Riksrevisionen är det högre än i andra jämförbara verksamheter utan att det finns skäl som motiverar det.
Riksrevisionen efterlyser därför en tydligare styrning från regeringen med riktlinjer för kontorsarea och läge.
Riksrevisor Christina Gellerbrant Hagberg kommenterar i ett pressmeddelande att myndigheter snarare utgår från sina ekonomiska ramar än verksamhetens behov när de väljer lokaler.
”Och eftersom anslagen höjs i förhållande till hyreskostnaderna har de små incitament till effektivisering”, säger hon.
Riksrevisionen konstaterar vidare i rapporten att många statligt anställda delvis arbetar på distans och att behovet av kontorsarea därför har minskat.
En minskning av kontorsytan till 15 kvadratmeter per anställd skulle enligt Riksrevisionen leda till besparingar på 2,5 till 4 miljarder kronor per år. Myndigheter som Skatteverket och Försäkringskassan har redan riktlinjer som ligger mellan 12 och 15 kvadratmeter per anställd.
En annan slutsats från Riksrevisionen är att regeringen bör överväga samordnad anskaffning av lokaler för myndigheter på samma ort för att sänka kostnaderna ytterligare. Det skulle framför allt kunna göra anskaffningen billigare för små myndigheter, anser Riksrevisionen.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.