Doktorander vittnar om stress och sömnbrist
Stress, sömnproblem och övertidsarbete pressar doktorander på svenska universitet, visar en ny undersökning från ST och Sveriges förenade studentkårer. ”En forskarutbildning av hög kvalitet är avgörande för Sveriges framtida konkurrenskraft”, framhåller Alejandra Pizarro Carrasco, avdelningsordförande för ST inom universitets- och högskoleområdet.
Arbetsmiljön för doktorander är pressad, enligt en undersökning som Indikator gjort på uppdrag av ST och Sveriges förenade studentkårer. Den bygger på en webbenkät som besvarats av 1 511 doktorander vid nio lärosäten.
En tredjedel av de svarande doktoranderna uppger att de arbetar övertid flera dagar i veckan. En lika stor andel har sömnproblem orsakade av stress, oro eller obehag minst en gång i veckan. Sex av tio upplever ofta stress på grund av sitt arbete.
Tillgången till finansiering av forskarutbildningen är enligt rapporten en av de faktorer som tydligast hänger samman med doktorandernas arbetsmiljö. De doktorander vars finansiering tagit slut har sämre resultat än genomsnittet på flera arbetsmiljöfrågor.
Nästan två tredjedelar av de svarande instämmer också helt eller delvis i påståendet att osäkra anställningsvillkor gör dem tveksamma till en fortsatt karriär inom akademin.
”En forskarutbildning av hög kvalitet är avgörande för Sveriges framtida konkurrenskraft och utveckling, eftersom dagens doktorander är morgondagens experter. När nästan 2 av 3 doktorander tvekar om de ska fortsätta sin akademiska karriär på grund av de osäkra anställningsförhållandena riskerar situationen att leda till att vi inte får de bästa forskarna och experterna i framtiden”, framhåller Alejandra Pizarro Carrasco, avdelningsordförande för ST inom universitets- och högskoleområdet, i ett pressmeddelande.
Enkäten besvarades av 40 procent av de doktorander som bjöds in att delta. Svarsfrekvensen varierade mellan lärosätena, från 33 procent vid Uppsala universitet till 49 procent vid Lunds universitet.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.