Ny anstalt i Kalmar får fler platser
Kriminalvårdens nya anstalt Kalmar Syd får upp till 192 nya platser. ”Utbyggnaden av anstalten Kalmar Syd är en viktig del av den långsiktiga utbyggnaden av Kriminalvården”, framhåller justitieminister Gunnar Strömmer.
Den nya anstalten Kalmar Syd ligger några mil söder om Kalmar och håller redan på att byggas. Genom det nya hyresavtal som regeringen nu har godkänt tillkommer ytterligare en byggnad med 96 rum. Hyresavtalet löper i 25 år.
Totalt kommer Kalmar Syd att ha plats för 624 intagna och ge arbete åt ungefär 600 personer. Enligt Kriminalvården beräknas anstalten tas i drift 2030. Den nytillkomna delen ska stå klar 2032, skriver regeringen i ett pressmeddelande.
”Det här är en rekordstor investering som också kommer hela sydöstra Sverige till del, inte minst genom alla nya arbetstillfällen”, konstaterar justitieminister Gunnar Strömmer, M, i ett pressmeddelandet.
Under mandatperioden har regeringen enligt pressmeddelandet beslutat om hyresavtal som omfattar närmare 7 000 platser.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.