Säkerhetskopior undandras insyn
Tsunamibanden får hållas hemliga. En utredning föreslår att säkerhetskopior inte ska betraktas som allmänna handlingar. De ska – oavsett innehåll – varken anses vara upprättade eller inkomna handlingar, enligt förslaget.
Utredarna hänvisar till att privata brev och arbetsmaterial i annat fall blir allmänna handlingar, vilket inte är avsikten med tryckfrihetsförordningen. Riksdagsledamöterna i utredningen är eniga om förslaget.
Journalistförbundets ombudsman Pär Trehörning, som ingick som expert, anser dock att allmänheten ska ha rätt att ta del av information hos myndigheterna i samma utsträckning som myndigheterna själva.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.