Annons:

Utredare vill kunna ålägga myndigheter vite

ARBETSMILJÖ2011-08-17

Staten är undantagen från reglerna om vite och sanktionsavgifter vid brott mot arbetsmiljöbestämmelserna. Nu föreslår en utredning att undantaget tas bort.

Utredaren Per Virdestens argument är att det är viktigare att skydda de anställdas hälsa än att vara restriktiv med att »låta staten straffa staten«.

Utredaren föreslår också att sanktionsavgifter och viten i många fall ska ersätta straff på arbetsmiljöområdet. Det är effektivare, anser han. Få åtal väcks, brotten är svåra att bevisa och straffen blir oftast låga böter, medan sanktionsavgifter kan utkrävas utan domstolsprövning och utan att man behöver visa att arbetsgivaren varit oaktsam. Och hot om vite leder enligt utredningen i de flesta fall till att arbetsgivarna bättrar sig. Enligt förslaget höjs taket för sanktionsavgiften från 100 000 kronor till en miljon kronor.
 
En liknande förändring föreslås när det gäller brott mot arbetstidsreglerna.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.

ÄMNEN:

Arbetsmiljö