Annons:

Mångfald är ett ledord i Talboks- och punktskriftsbibliotektets personalpolicy, men nu har fyra synskadade med många års erfarenhet av punktskrift varslats. Mikael Rudholm är en av dem.
Bild: Sören Fröberg
Mångfald är ett ledord i Talboks- och punktskriftsbibliotektets personalpolicy, men nu har fyra synskadade med många års erfarenhet av punktskrift varslats. Mikael Rudholm är en av dem.

Konsulter går före synskadade

TPS2009-02-24

Talboks- och punktskriftsbibliotekets avdelning för utlåning av böcker ska läggas ned och punktskriftsutlåningen flyttar till Umeå. Arbetsgivaren har varslat sju personer – fyra av dem är synskadade.

Av:  Therese Säfström

– Om inte ens den här arbetsplatsen vill värna om handikappade, vilken arbetsgivare ska då göra det? frågar sig Mikael Rudholm, utlåningsassistent och ST-medlem, som själv är en av de varslade.

Han tycker att det är märkligt att arbetsgivaren låter en stor kompetens försvinna, i stället för att vidareutbilda personalen internt till andra uppgifter inom digital media. Sådan utbildning ges nu till konsulter som arbetar åt Talboks- och punktskriftsbiblioteket, säger Mikael Rudholm.

Roland Esaiasson, chef på Talboks- och punktskriftsbiblioteket, TPB, säger att det känns tråkigt att behöva säga upp, men att det råder arbetsbrist. Utlåning av fysiska böcker efterfrågas inte längre.

Kan inte personalen utbildas på samma sätt som konsulterna?

– De är knutna till två olika anslag. Och personalen gör dessutom ett lagerarbete, de plockar och packar. Konsulterna sysslar med högteknologi.

ST-medlemmen Ingela Lindberg har i 27 år arbetat vid TPB som utlåningsassistent och haft uppdrag även på andra håll i myndigheten. Hon känner inte att arbetsgivaren gör vad den kan för att försöka hitta andra arbetsuppgifter. Hon har hört att det gjorts en omplaceringsutredning, men har inte själv fått ta del av den.

– Jag hade önskat att de hade gått ut med information tidigare till oss och presenterat en ordentlig lösning i stället för att hänvisa till Trygghetsstiftelsen.

Eva Axelsson, ombudsman på ST, säger att det måste vara fullständigt utrett att det inte finns några omplaceringsmöjligheter, innan det finns saklig grund för att säga upp medarbetare på grund av arbetsbrist.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.

ÄMNEN:

Arbetsrätt