Trafikverket inför anställningsstopp
Från 15 november gäller anställningsstopp på Trafikverket för den del av verksamheten som finansieras via förvaltningsanslaget. STs avdelningsordförande Mikael Sandberg stöder åtgärden: ”Det är den snabbaste och enklaste lösningen om man inte ska börja säga upp folk”, säger han.
Trafikverket fick inför 2025 minskat förvaltningsanslag. Beskedet var då att myndigheten behövde spara 600 miljoner kronor på två år, och därför inleddes ett omfattande effektiviseringsprogram.
Men höstens budgetproposition innehöll en minskning av förvaltningsanslaget för 2026 med ytterligare 300 miljoner kronor. Det är denna neddragning som nu föranleder snabba och omfattande åtgärder på myndigheten.
Beslutet om anställningsstopp gäller från 15 november till 1 juni nästa år, och omfattar den del av verksamheten som finansieras med förvaltningsanslaget. Vissa anställningar, exempelvis i projekt, finansieras dock helt eller delvis via andra anslag.
– Men anställningsstoppet berör en stor del av personalen, säger Mikael Sandberg, avdelningsordförande för ST inom Trafikverket.
ST-avdelningens uppfattning är att det var rätt att införa anställningsstoppet.
– Det extra sparbetinget gäller från 1 januari, så det är bråttom. Och detta är den snabbaste och enklaste lösningen om man inte ska säga upp folk, konstaterar Mikael Sandberg.
På Trafikverkets intranät finns frågor och svar om anställningsstoppet, och där framgår att myndigheten inte utesluter uppsägningar. Mikael Sandberg beskriver krismedvetenheten bland medarbetarna som stor.
– Det är besparingskraven man pratar om i fikarummen, och jag tror att det finns en oro för jobben, säger han.
Han hoppas och tror dock att beslutet om anställningsstopp, tillsammans med andra väntade sparåtgärder, ska göra att myndigheten klarar sig undan varsel.
– Man vet inte var vi landar när 2026 är slut, så det finns ett hot i bakgrunden. Men just nu ser jag inte att det blir några uppsägningar.
Anställningsstoppet kommer att slå olika hårt i olika delar av verksamheten, bedömer Mikael Sandberg. En central beredningsgrupp ska ta ställning till om enstaka rekryteringar ska genomföras trots stoppet.
– På vissa ställen har vi redan i dag kompetensbrist, och det kommer att märkas ännu mer nu. Det är sagt att vi ska kompetensväxla så gott det går, flytta folk internt och använda omställningsmedel till att utveckla anställdas kompetens, säger Mikael Sandberg.
Däremot kommer myndigheten enligt honom inte att erbjuda äldre anställda tidig pensionsavgång.
– Det var på tal inför det första sparbetinget, men efter kontakter med Arbetsgivarverket valde myndigheten bort den åtgärden.
I det pågående effektiviseringsarbetet ingår att minska användningen av konsulter och i stället använda anställd personal. Den inriktningen ligger fast, enligt informationen på Trafikverkets intranät.
Där skriver ledningen också att medarbetarna inte kommer att få en ökad arbetsbörda på grund av anställningsstoppet: ”I verksamheten behöver vi prioritera, pausa och avvakta med vissa delar och även se till nya lösningar, andra sätt att hjälpas åt och dela kompetens.”
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.