Annons:

Uppmuntrande mejl fick inte fler att söka jobb

ARBETSLÖSHET2026-05-25

Ett stöttande eller strängt mejl från Arbetsförmedlingen får inte fler att söka jobb, visar en rapport från Institutet för arbetsmarknads- och utbildningspolitisk utvärdering. ”En möjlig tolkning är att män uppfattade de vänligare meddelandena som ett tecken på att Arbetsförmedlingens kontroll var mindre strikt än de trott”, framhåller Johan Vikström, en av rapportförfattarna.

Den som är arbetslös under lång tid kan tappa motivationen att söka fler jobb. För att undersöka vilka insatser som kan påverka sökintensiteten positivt har Institutet för arbetsmarknads- och utbildningspolitisk utvärdering, IFAU, genomfört en studie bland arbetssökande hos Arbetsförmedlingen under perioden 2020–2022.

”Såvitt vi vet är detta den första studien som visar att den här typen av oväntade och oönskade effekter kan uppstå av insatser som syftar till att motivera arbetssökande”, konstaterar Johan Vikström i ett pressmeddelande.

En grupp arbetssökande fick varje månad ett extra mejl där de i en vänlig och uppmuntrande ton påmindes om att aktivt söka jobb och lämna in sin aktivitetsrapport. En annan grupp fick i stället ta emot ett e-postmeddelande i en strängare och mer kontrollerande ton. En tredje kontrollgrupp fick inte ta emot något extra mejlutskick.

Sju av tio, 72 procent, öppnade det första extra e-postmeddelandet som skickades ut, viket forskarna ser som en indikation på att utskicken nådde fram. De som fick ett extra e-postmeddelande var mer benägna att följa reglerna och lämnade oftare in sin aktivitetsrapport än de arbetssökande i kontrollgruppen.

Däremot ledde inte de extra e-postmeddelandena till att fler sökte jobb. Männen i den grupp som fick uppmuntrande mejl sökte till och med signifikant färre jobb.

”En möjlig tolkning är att män uppfattade de vänligare meddelandena som ett tecken på att Arbetsförmedlingens kontroll var mindre strikt än de trott”, framhåller Johan Vikström.

Forskarna drar slutsatsen att kommunikation till arbetslösa behöver anpassas för att undvika oönskade effekter.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.