Annons:

Fuskande arbetsförmedlare får löneavdrag

ARBETSFÖRMEDLINGEN2025-09-26

En arbetsförmedlare som sjukskrev sig och under sin sjukfrånvaro uppträdde på konserter straffas med maximalt löneavdrag. Arbetsförmedlingens personalansvarsnämnd anser att agerandet är så allvarligt att det gränsar till att motivera avsked.

Som Publikt tidigare har rapporterat anmäldes en arbetsförmedlare till Arbetsförmedlingens personalansvarsnämnd sedan det framkommit att han sjukskrivit sig utan att vara sjuk. Under de fyra dagarnas sjukskrivning uppträdde han på tre rockkonserter.

Nu har ärendet avgjorts, och påföljden för arbetsförmedlaren blir 30 dagars löneavdrag. Det är det högsta möjliga löneavdrag som personalansvarsnämnden kan utdela. I sitt beslut skriver nämnden att mannens agerande varit ett så allvarligt brott mot anställningsavtalet att det ”gränsar till att kunna leda till ett avskedande”.

Ett löneavdrag får enligt regelverket uppgå till högst 25 procent av daglönen per dag.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.