Myndigheter får ökade kontrollmöjligheter
Rättsväsendet ska få större möjligheter att kontrollera tilltänkta anställda och andra uppdragstagare mot belastnings- och misstankeregistret. Syftet är att hindra kriminella att få möjlighet att påverka rättsprocesser eller på annat sätt utgöra en säkerhetsrisk.
Regeringen har beslutat om förordningsändringar för att ge Kriminalvården, Åklagarmyndigheten, Ekobrottsmyndigheten, Domstolsverket, de allmänna domstolarna och de allmänna förvaltningsdomstolarna ökade möjligheter att kontrollera personer mot belastnings- och misstankeregistret.
De nya reglerna ger utökade möjligheter till kontroller både inför anställning och anlitande av uppdragstagare som får tillträde till häkten och anstalter, samt av personer som ska arbeta med dömda personer utanför anstalter. Enligt ett pressmeddelande är beslutet ett led i regeringens arbete med att stärka samhällets motståndskraft mot den organiserade brottsligheten och otillåten påverkan.
”Att bekämpa och trycka tillbaka korruption och otillåten påverkan handlar ytterst om att värna vårt fria och öppna samhälle och tilliten till rättsstaten. Det här är verktyg som myndigheterna själva har efterfrågat, just för att de ska kunna skydda sig mot organiserad brottslighet och otillåten påverkan”, betonar justitieminister Gunnar Strömmer, M, i pressmeddelandet.
De nya reglerna ska börja gälla efter midsommar i år.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.