Nya regler ska underlätta återgång till arbetet
Det ska bli enklare för sjukskrivna att komma tillbaka till jobbet. Nya regler ger en anställd möjlighet att under en kortare period prova på att arbeta med bibehållen sjukpenning.
Regeringens förhoppning är att den nya lagen, som trädde i kraft den 1 mars, ska bidra till att bryta långvariga sjukskrivningar. Nu får anställda med hel sjukpenning möjlighet att, i överenskommelse med sin arbetsgivare, undersöka om tiden är mogen för att återgå till arbetet.
Arbetsprövningen kan ske under två separata tvåveckorsperioder inom 365 dagar, utan krav på prestation eller påverkan på sjukpenningen, skriver regeringen i ett pressmeddelande.
”Fler möjligheter att återgå i arbete skapar trygghet för både individer och samhälle. Ju längre en sjukskrivning pågår, desto svårare blir återgången. Därför krävs ett stabilt och tillgängligt stöd för alla som behöver hjälp att komma tillbaka”, kommenterar arbetsmarknadsminister Johan Britz, L, de nya reglerna.
Arbetsgivarverket välkomnar den nya lagen.
”Möjligheten att på ett enkelt sätt kunna pröva arbetsförmågan inför en återgång i arbete – och samtidigt kunna planera för eventuella anpassningar – är mycket positiv”, framhåller Hanna Larsson, socialförsäkringsexpert vid Arbetsgivarverket, i ett pressmeddelande.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.