Annons:

Ökade öppettider möter kritik

STATENS SERVICECENTER2025-10-27

Statens servicecenter vill utöka öppettiderna på de så kallade fullservicekontoren. Facket är kritiskt och varnar för att det kan bli svårt att hinna med andra arbetsuppgifter ”backoffice”.

De hårda sparkraven på Statens servicecenter har inneburit en omfattande nedläggning av kontor och att många av dem som blir kvar minskar sin tillgänglighet. Men det finns fortfarande uppemot 60 så kallade fullservicekontor där medborgarna kan få utökad service, många kan exempelvis göra id-kort.

Nu har ledningen beslutat att dessa kontor ska ändra öppettiderna från 10-16 till 9-16 måndagar till torsdagar.

Det är ingen god idé, anser Veronica Johansson i STs avdelningsstyrelse. Arbetsgivaren vill på detta sätt kompensera för neddragningarna, men det får avsevärda konsekvenser för medarbetarna på de berörda kontoren, säger hon.

– Vi har haft två timmar före öppning för att få tid till allt annat. Vi utför service åt flera myndigheter, och man behöver läsa i sig på nya regler och gå utbildningar. Det blir också svårt att hinna med sidouppdrag, ta ut flextid och friskvårdstid, hålla möten och klara uppdrag som handledare för nyanställda.

Flera av fullservicekontoren har bara tre servicehandläggare, och av säkerhetsskäl måste alltid minst två vara i den publika delen av lokalen. Därför är det svårt att gå undan för att sköta andra arbetsuppgifter under öppettiden, säger hon.

– Effekten blir olika på kontoren. Det är sagt att man ska kunna gå ifrån, men det finns kontor där det är ständig kö, och där blir det svårt. Det ställer också större krav på cheferna när det gäller schemaläggning, säger Veronica Johansson.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.