Annons:

Facket ska arbeta för ett öppet klimat

FÖRDJUPNING: MEDLEM I ST2014-03-25

Namn: Frida Henriksson.

Ålder: 26 år.

Bostad: Lägenhet i Helsingborg.

Familj: Bor ensam.

Yrke & arbetsplats: Skattehandläggare på skattekontoret i Helsingborg.

Månadslön: 26 600 kronor.

Det här gör jag på jobbet: Vad jag arbetar med varierar under året. Ibland sitter jag i skatteupplysningen och svarar på frågor från medborgare och företagare. Under deklarationsperioden granskar jag deklarationer, både från privatpersoner och från personer som driver företag. Det kan handla om att någon har missat att göra ett avdrag – eller tvärtom, har gjort ett som vi måste kontrollera. Andra tider på året arbetar jag även med omprövningar av deklarationer. Jag har även jobbat en del med preliminära inkomstdeklarationer. Det kan handla om att nya företag kommer in med en blankett för att få en preliminärskatt, eller så skickar redan etablerade företag in ansökningar om att ändra en debitering som har varit för hög eller för låg.

Det här gör jag på fritiden: Jag brinner för att baka och laga mat. Jag får ofta inspiration från tidningar eller tv-program. Jag utövar gärna mitt intresse i kombination med att träffa familj och vänner.

Det bästa med jobbet: Att jag får ha kontakt med människor och hjälpa dem att göra rätt. Jag tycker att det är viktigt med ett bra bemötande även om man inte alltid gör någon nöjd. Dessutom gillar jag att utvecklas i arbetet. Ingen dag är den andra lik och det uppstår ofta nya frågor som ska lösas.

Det vill jag förändra i jobbet: Det skulle möjligen vara att det borde vara lättare att pröva andra arbetsuppgifter.

Därför är jag med i ST: För att jag tycker att ST är det fackförbund som syns här i Helsingborg. Det är bra att det alltid finns förtroendevalda på plats att fråga.

Viktigaste frågan för facket: Att facket både lokalt och generellt arbetar för ett öppet klimat på arbetsplatsen, där alla får lov att säga vad de känner. Det tror jag att vi har i Helsingborg, men det är alltid viktigt att värna om det. Sedan är det också viktigt att facket jobbar med tillgänglighet, att finnas till för sina medlemmar.

Frida Henriksson.
Bild: Stefan Lindblom
Frida Henriksson.
Typ
Vet du mer om det ämne som artikeln handlar om, eller om du har tips till redaktionen i något annat ämne, kan du lämna ditt tips här. Du kan också skicka ett mejl till redaktionen.
Om du anser att artikeln innehåller fel, beskriv här vad dessa fel består i. Du kan också skicka ett mejl till redaktionen.

Om du vill debattera det ämne artikeln handlar om, kan du skicka in en debattartikel till Publikt för publicering under vinjetten Debatt. Publikt publicerar inte anonyma debattinlägg, du måste därför alltid ange ditt namn och dina kontaktuppgifter. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta och redigera insända debattartiklar. Skicka ditt inlägg som ett Worddokument på mejl till redaktionen.

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.
CAPTCHA