Skatteverket stänger kontor i Vetlanda
Femton anställda berörs när Skatteverket stänger kontoret i Vetlanda. Samtliga kommer att erbjudas placering på andra kontor, men de får knappt två månader på sig att fatta beslut om ny placeringsort. Facket har reagerat kraftigt på den korta tiden, berättar ST-företrädaren Chatarina Brännström.
På onsdagsförmiddagen fick de femton anställda på Skatteverket i Vetlanda beskedet att deras kontor kommer att stängas. I oktober nästa år förs verksamheten över till Skatteverkets kontor i Jönköping, Växjö och Värnamo.
I ett pressmeddelande skriver Skatteverket att Vetlanda är myndighetens minsta kontor och att det finns utmaningar i kompetensförsörjningen på orten.
Kontoret har varit hotat av nedläggning tidigare. 2016 backade myndigheten från planerna.
Chatarina Brännström, ledamot i avdelningsstyrelsen för ST inom Skatteverket och sektionsordförande inom personbeskattning, deltog på mötet då arbetsgivaren informerade om nedläggningen.
– Stämningen var dämpad, även om det inte var helt oväntat. En stor besvikelse. Hoppet lever förstås hela vägen fram tills beskedet blir konkret. Det var många personliga frågor och funderingar om vad det kommer att innebära och hur man ska tänka, säger hon.
De anställda ska välja en ny placeringsort senast 12 juni. Facket vill att datumet senareläggs, så att de får ordentligt med tid att tänka igenom beslutet.
– Vi har reagerat kraftigt på att beskeden behövs så tidigt, trots att de inte ska lämna lokalerna förrän i oktober nästa år. Vi tycker att det är viktigt att man får ordentligt med tid på sig för att hinna tänka igenom allting då det är hela familjer som drabbas, säger Chatarina Brännström.
De tre orterna ligger alla mellan sju och åtta mil från Vetlanda, och möjligheterna att pendla med kollektivtrafik är begränsade.
I nästa vecka väntar en förhandling mellan fack och arbetsgivare, berättar Anders Tell, avdelningsordförande för ST inom Skatteverket. Tidplanen och förutsättningarna för de anställda blir viktiga frågor i den, menar han.
– Det blir jättesvårt att påverka beslutet då det finns besparingskrav från regeringen. Samtidigt är det viktigt att vi markerar och försöker se till att ordna det så bra som möjligt för alla inblandade, med flyttningstillägg och omställningsmedel. Men det här är självklart ett tufft besked för de anställda och deras familjer, säger Anders Tell.
Skatteverket har de senaste två åren fattat beslut om att stänga sina kontor även i Lund, Enköping och Simrishamn.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.